Nyheder


Meditativ dans


Aktivitetskalender

Torsdag 23/02-2012

09:30 Kvindeklub

Georg Græsholt v...

12:00 Bøn for menigheden

13:00 Mødestedet

Der serveres varm mad ...

15:00 Seniorkor

Der er mulighed for at...

19:00 Alpha-kursus Afslutning på efteråret...

19:00 Menighedsrådsmøde

Fredag 24/02-2012

18:00 Fælles Spiseaftener

Kl. 18-19. Spisning. M...

Søndag 26/02-2012

10:30 Gudstjeneste

ved Jens Fischer-Niels...

14:00 Døvegudstjeneste

ved døvepr&aeli...

Gudstjenester i Kvaglund Kirke

Børnekirke

Kvaglund Kirkes gudstjenester er for alle aldergrupper. Men for at det ikke skal være interessant for nogle og kedelige for andre, er der et særligt program under prædikenen for børn. På den måde kan både børns og voksnes interesser tilgodeses.

For at gøre det ekstra tiltrækkende for børn får de ved indgangen en kupon hver gang de er i kirke, Kuponerne - når man har 5, 10 eller 15 - kan bruges som betalingsmiddel i "kirkebutikken".

Det er frivillige fra menigheden, der står for både at lave børneprogrammet og dele kuponerne ud til børnene. Og hver søndag hopper en af de frivillige i en klovnedragt, så børnene altid ved, hvem der står for dagens program.

Børneprogrammet foregår i konfrimandstuen fra salmen før prædikenen  til salmen efter prødikenen.
på programmet er fortælling, sang, opgaver, tegning, farvelægning med mere.

Børn op til 12 år kan være med. De mindste børn bør have en af forældrene med til børneprogrammet.

Kontaktperson:
Jens Muff Poulsen
Tlf. 3969 6165
e-mail: marianneogjens@gmail.com 

 

 

 


Aktivitetstime

 

Efter de gudstjenester hvor sognepræst Jens Fischer-Nilesen prædiker er der
aktivitetstime for større børn og teenager. en række voksne leder efter tur dette projekt, som indeholder videospil, air-hockey, fodbold, og bordtennis. Faciliteterne står til rådighed mindst en time. 

 



Kontaktperson:
Leif Kærgaard
Tlf. 7516 5400
e-mail: ingaleif@mail.dk 

Frivillige tjenester


- Kirkekaffe-bryggere

Har du lyst til at hjælpe med i et team af folk, der en gang imellem sørger for kirkekaffen efter gudstjenesten?
Hver søndag efter gudstjenesten i Kvaglund Kirke, kan man hygge sig med andre kirkegængere over en kop kaffe eller té i menighedssalen. En flok frivillige sørger på skift for at brygge og anrette kaffe, té, sodavand og småkager, men der kan sagtens bruges nogle flere. 
Har du lyst at være med i dette team og engang imellem være den der påtager sig denne overkommelige opgave (måske sammen med en anden), så må du meget gerne sig det til koordinator Hanne Gram, tlf. 7514 1705, mobil: 2447 2258 eller på e-mail: hannegram@esenet.dk.

Selve opgaven består i at brygge kaffe, koge vand til té og hælde det på termokander og sætte det på et tag-selv-bord. Ligeledes skal der sættes engangskopper og -tallerkner, sukker og fløde frem. Cirka en time efter gudstjenesten ryddes det hele ud igen.